Disksiz Sistem Nedir ?

Disksiz Sistem Nedir ?

Disksiz Sistem nedir ?

Disksiz sistem, bilgisayarların herhangi bir diske ihtiyaç duymadan ağ üzerinden arabirim yazılımlarla çalışmasına olanak sağlayan bir sistemdir. İnternet kafeler de, küçük işletmler de veya büyük ölçekli işletmelerde kullanılması avantaj sağlayan şeffaf ve pratik olma öncülüğünü sağlıyor.

Nasıl Çalışıyor ?

Bu sistem PXE ( Preboot eXecution Environment ) üzerinden çalışmakta. Genellikle “Pixi” olarak okunan bu teknoloji, bilgisayarın depolama birimi olmadan, network kartını kullanarak bir sunucudan işletim sistemlerini çalıştırması için geliştirilmiştir. Bu sistem için client bilgisayardaki ağ kartının PXE desteğinin olması gerekmektedir.

Sonrasında BIOS ayarlarınızda “Lan Boot”, “Network Boot”, “PXE Boot” tarzı menülerden, sistemi aktif edip, Boot menüsünden en üste almanız gerekiyor.

İstemci hazırlandıktan sonra, server içerisinde bir imaja sahip olmamız gerekiyor. Her arabirim yazılımında imaj türleri farklıdır. Ccboot ve isharedisk için vhd kalıbı kullanılır ki bu kalıp global bir kalıptır. Yani windows üzerinden de rahatlıkla açılıp değişiklik yapılabilinir. Ama bunun sistemimizde herhangi bir etkisi yoktur. Çünkü hangi arabirim yazılımı olursa olsun, kendi imaj kalıplarını kendi sistemleriyle okur. Bu arabirim yazılımlarının hız testleri ölçüldüğünde en hızlısı nXd sistemidir. O da server olarak windows değil linux alt yapısını kullanır.

İnternet kafelerin burada bütün bilgisayarlarda aynı ayarları kullanması sağlıklı olacaktır. Böylece donanım driver çakışmaların önüne geçilmiş olacak ve windows imajını bir çok driver dosya parçacıklarıyla meşgul etmiş olmayacaksınız.

Peki Bana Avantajları Ne Olacak ?

En büyük avantajı tabi ki maliyet noktasında ortaya çıkıyor. Yeni nesil bilgisayarlarınızın daha hızlı çalışması için SSD veya yüksek cache belleklerde sabit diskler takmanız gerekmektedir. Bu sistem ile depolama maliyetlerinizi ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Peki bir bilgisayarda kaç oyun yükleyebilirsiniz ? Tabi ki depolama diskinizin boyutuna göre değişir. Depolama diskinizin NAS sınıfı olması da cabası. Her bir bilgisayara NAS sınıfı yüksek boyutta depolama yani oyun diski taktığınızı düşünürsek maliyetinizin ne olacağını hayal edin. Ama disksiz sistem size bir defa masraf edip, uzun zaman masrafınızı sadece masa bilgisayarlarınızdaki donanım yükseltmeye harcamanıza olanak sağlıyor.

Maliyet avantajını bir kenara bırakalım, insan gücüyle olması gereken şeyleri de anlatalım. Diğer büyük bir avantajı tabi ki güncellemeler noktasında ortaya çıkıyor. Günümüzde kullanıcılar tamamiyle online oyunlara yönelmişken, güncelleme yapmamak sizin için dezavantajdır. Bunun içinde 10 üstü bilgisayarlarda nasıl bir zaman ve yorgunluk olacağını siz düşünün. Çünkü çoğu oyun haftada bir hatta bazı oyunlar haftada 2-3 defa güncelleme getirirken, sizin bunu güncellemeniz sabahlamanıza sebep olabiliyor. Disksiz sistem ile bunu 1 defa yapıyorsunuz ve 100 bilgisayarınız dahi olsa bu güncellemelerden yararlanmış oluyor.

Server için maliyet ne olur ?

Server için kullanacağınız ürünlerin kalitesine göre fiyatı da yükselir tabi. Ama uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kullanacağınız SSD’lerin kaliteli olmasına dikkat edin. Çünkü SSD ve RAM, bilgisayarlarınızın çalışma performansını etkileyecektir. Kaba taslak bir server sistemi nasıl olmalıdır gelin bakalım.

16 GB RAM desteği

4 TB Oyun Diski

240 GB Geri Yazma Diski

SSD Önbellek ( Size kalmış )

120-240 GB İmaj Diski ( SSD olmasını öneririz )

3 Adet Ethernet Kartı

i3 4. nesil işlemci

Yazdığımız bu özellikler tavsiye ettiğimiz en düşük sistemdir. Bunun üstü sizin ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterir. Bu özellikte bir server yaklaşık 40 istemciye kadar destekler. Tabi kasmalar, donmalar yaşarsanız ki 40 bilgisayarınız var ise bu sistemi önermeyiz.

Daha fazla merak ettiğiniz şeyler var ise bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Disksiz Sistem Kurulum ve Destek Paketi

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: